Звіт про роботу Нижньосірогозького бюро правової допомоги за 2018 рік.

Сьогодні Україна активно інтегрується у європейське суспільство. А як відомо, будівництво правової європейської держави неможливе без втілення необхідних правових реформ. Стаття 59 Конституції України гарантує, що «Кожен має право на професійну правничу допомогу. У випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Кожен є вільним  у виборі захисника своїх прав». Здійснюється у формі: надання юридичних консультацій і роз’яснень з юридичних питань; складання заяв, скарг та інших документів, що мають юридичну силу; здійснення представництва інтересів в суді та інших державних органах тощо. І саме тому, Міністерством юстиції України було запроваджено програму, яка спрямована, в першу чергу, на забезпечення потреб громадян у якісній безоплатній правовій допомозі. Так, у 2011 році було прийнято Закон України «Про безоплатну правову допомогу», а в грудні 2017 року до нього було внесено зміни в частині розширення кола осіб, які мають право на безоплатну вторинну правову допомогу. Метою зазначених законодавчих новел стало посилення соціальних гарантій шляхом розширення кола осіб, які мають право на гарантовану державою безоплатну вторинну правову допомогу.

Відповідно до положень статті 1 вищевказаного Закону безоплатна правова допомога – це правова допомога, що гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів Державного бюджету України, місцевих бюджетів та інших джерел. Правову допомогу цей Закон визначає,  як надання правових послуг, спрямованих на забезпечення реалізації прав і свобод людини і громадянина, захисту цих прав і свобод, їх відновлення у разі порушення.

Право на безоплатну правову допомогу — гарантована Конституцією України можливість громадянина України, іноземця, особи без громадянства, у тому числі біженця чи особи, яка потребує додаткового захисту, отримати в повному обсязі безоплатну первинну правову допомогу, а також можливість певної категорії осіб отримати безоплатну вторинну правову допомогу у випадках, передбачених цим Законом.

         Безоплатна первинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) надання правової інформації;

2) надання консультацій і роз’яснень з правових питань;

3) складення заяв, скарг та інших документів правового характеру (крім документів процесуального характеру);

4) надання допомоги в забезпеченні доступу особи до вторинної правової допомоги та медіації.

         Безоплатна вторинна правова допомога включає такі види правових послуг:

1) захист;

2) здійснення представництва інтересів осіб, що мають право на безоплатну вторинну правову допомогу, в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування, перед іншими особами;

3) складення документів процесуального характеру.

Дію Закону в першу чергу спрямовано на надання безоплатної правової допомоги вразливим верствам населення. По всій території України у 2016 році відкрито понад 400 бюро правової допомоги.

Бюро правової допомоги забезпечує доступ до безоплатної вторинної правової допомоги у цивільному та адміністративному процесах певних категорій громадян. Зокрема, громадяни дохід яких не перевищує двох розмірів прожиткового мінімуму; особи з інвалідністю, які отримують пенсію або допомогу, що призначається замість пенсії, у розмірі, що не перевищує двох прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб; діти, у тому числі діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, діти, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які постраждали внаслідок воєнних дій чи збройного конфлікту; учасники бойових дій; внутрішньо переміщені особи та громадяни України, які звернулися із заявою про взяття їх на облік як внутрішньо переміщених осіб; та інші соціально-незахищені категорії населення, у відповідності до ст.14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу» можуть, у разі потреби, скористатися безоплатними послугами адвокатів для представництва їх інтересів у судах.

У свою чергу, клієнтами відділу «Нижньосірогозьке бюро правової допомоги» Каховського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги протягом 2018 року стало 777 осіб, з них за безоплатною вторинною правовою допомогою, яка включає складення процесуальних документів та представництва інтересів громадян у суді, звернулося 54 особи. За результатами розгляду звернень надано первинну та вторинну правову допомогу. Переважна більшість звернень, які надходили до бюро, були питання цивільного, соціального, сімейного, спадкового, трудового характеру. Натомість питання   адміністративних та медичних  правовідносин найменше цікавили клієнтів бюро.

За минулий рік для населення району організовано та проведено 111 правопросвітницьких заходів, а саме: вебінари, тренінги, інформаційні семінари, вуличні консультування, робочі зустрічі, круглі столи з представниками трудових колективів установ та організацій, розміщення інформаційних матеріалів на офіційному веб-сайті Нижньосірогозького району, поширення брошур, буклетів роз’яснювального характеру тощо.

Особливу увагу було приділено заходам у навчальних закладах, які спрямовані на поглиблення знання учнів про права людини в суспільстві та сприяти формуванню правової свідомості підлітків, розвивати  вміння логічно мислити, аргументовано висловлювати свою думку. Окремо можна виділити такі заходи:  

– вебінари на теми: “Як протистояти домашньому насильству?”, “Особливості адміністративної та кримінальної відповідальності неповнолітніх”, «Юридична відповідальність неповнолітніх: межі та особливості»;

– година запитань і відповідей на тему: “Булінг. Шкільна травля” ;

– лекція на тему: «Шкільний булінг та його правові наслідки»;

– тренінги на теми: “Толерантність. Це стосується кожного”, “Профілактика булінгу в учнівському середовищі”;

– правова гра на тему: «Знаємо свої права, виконуємо обов’язки»;

– інтелектуальна гра “Знавці права” тощо.

         Фахівцями бюро прийнято участь в 43 профінформаційних семінарах, які проведено Нижньосірогозьким районним центром зайнятості на тему: “Легальна зайнятість”, “Жінка на ринку праці”, «Гендерна рівність у сфері праці” тощо.

         В рамках реалізації загальнонаціонального правопросвітницького проекту «Я МАЮ ПРАВО!» розроблено та розповсюджено 10 методичних рекомендацій на теми: «Звільнення працівника. Що потрібно пам’ятати?», «Правила добросусідства або як жити мирно», «Що треба роботи щоб узаконити будинок  у селі, побудований до 05.08.1992 року?”, «Насильство в сімї. Що робити?», «Все що потрібно знати про цивільно – правовий договір», «Хто має право забирати дитину з  дитячого садка? ”, «Обмежувальний припис – захист від домашнього насильства», «Підстави та порядок застосування термінового заборонного припису стосовно кривдника», «Пільги для багатодітної сім’ї”, “Пільги дітям з багатодітних сімей” .

Звернувшись до бюро,  кожен громадянин має змогу отримати безоплатні юридичні консультації, скористатися електронними сервісами Міністерства юстиції, а в разі необхідності, отримати доступ до безоплатної вторинної правової допомоги.

Безоплатну правову допомогу Ви можете отримати у Нижньосірогозькому бюро правової допомоги за адресою смт. Нижні Сірогози, вулиця Садова, 10  з понеділка по п’ятницю з 9-00 до 18-00 (без перерви).

         Телефон для зв’язку (05540) 21735 та електронна адреса: nyzhnosirohozske@legalaid.ks.ua .

Інші новини

Інша мова